backup

BACKUP I ARCHIWIZACJA

Jeżeli jesteś na naszej stronie to znaczy, że wiesz, iż backup jest Tobie potrzebny jak ?zapalniczce płomień, jak suchej studni woda?.
Wyobraź więc sobie Informatyku spokojne wieczory w gronie rodzinnym, rozrywkowe weekendy ze znajomymi i wakacje nieprzerwanego spokoju i wypoczynku.
Możemy Was wszystkich mili goście zapewnić, że dzięki współpracy z  nami  już nigdy:

– nie będziecie się budzić zlani zimnym potem i koszmary senne z wizją katastrof twojej serwerowni zastąpione zostaną sielanką na rajskich plażach Karaibów
– nie będziesz nękany nieustającymi telefonami o każdej porze dnia i nocy
– w pracy twoim jedynym zmartwieniem będzie brak tuszu w tonerze i kłopoty Pani Kowalskiej z tapetą na monitorze

Jeżeli jesteś tutaj przypadkiem to zapraszamy do zapoznania się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat backupu i archiwizacji danych.

Co to ten BACKUP :

– to po prostu kopia bezpieczeństwa twoich danych.  Najprostszym przykładem backupu jest  płyta ze zdjęciami z ostatnich wakacji nagrana na płycie CD lub DVD.
– bardziej profesjonalnie to proces kopiowania danych w bezpieczne miejsce w celu zwiększenia jego dostępności i uzyskania możliwości odzyskania najbardziej newralgicznych danych po awarii lub utracie tych danych.

Co to ta archiwizacja:

– jak sama nazwa wskazuje to tworzenie archiwum z danymi (oczywiście mamy na myśli dane w postaci cyfrowej, a nie tony teczek składowane w piwnicach i magazynach). Do tego celu najlepiej nadają się napędy taśmowe: streamery, autoloadery, biblioteki taśmowe).

Jakie są rodzaje backupu:

– backup pełny to kopiowanie wszystkich plików na posiadany nośnik ? czyli nasze repozytorium. Zaletą tego sposobu to łatwość w odzyskaniu danych ponieważ potrzebna nam jedynie ostatnia, najświeższa posiadana kopia. Niestety wykonywanie tej kopi wymaga najwięcej czasu i zajmuje najwięcej przestrzeni na nośnikach.

– backup różnicowy polega na kopiowaniu jedynie tych plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii normalnej. Pozwala to skrócić czas konieczny do jej utworzenia. Przed utworzeniem pierwszej kopii różnicowej zalecane jest wykonanie pełnej kopii normalnej. Jeżeli korzysta się z kombinacji kopii normalnych oraz różnicowych, to do odtworzenia danych konieczne jest posiadanie ostatniej kopii normalnej oraz ostatniej kopii różnicowej.

– backup przyrostowy polega na kopiowaniu jedynie tych plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii przyrostowej lub normalnej. Pozwala to na skrócenie czasu potrzebnego do ukończenia procesu tworzenia kopii zapasowej. Przed utworzeniem pierwszej kopii przyrostowej powinno się utworzyć normalną kopię systemu. Jeżeli korzysta się z kombinacji kopii normalnych oraz przyrostowych, to do odtworzenia danych konieczne jest posiadanie, w chronologicznym porządku, ostatnio utworzonej kopii normalnej oraz wszystkich kolejnych kopii przyrostowych. System ten pozwala na znaczne ograniczenie niezbędnej przestrzeni do zapisywania danych.